INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA MEBLI
MEBLE GÓRECKI
Przed przystąpieniem do użytkowania mebla prosimy o zapoznanie się z instrukcją obsługi
i przestrzeganie zaleceń, co powinno pozwolić na długoletnie i bezawaryjne użytkowanie naszych wyrobów.
W dniu zakupu towaru należy bezwzględnie sprawdzić stan zakupionych mebli, tzn.:
- czy wyroby wykonane są zgodnie ze złożonym zamówieniem
- czy elementy opakowania i mebla nie są uszkodzone
- czy dołączone są wszystkie elementy przeznaczone do samodzielnego montażu i karta gwarancyjna.
1. Podczas rozpakowywania mebli nie powinno używać się ostrych narzędzi, które mogą spowodować uszkodzenia w obiciu mebla.
2. Aby zmienić położenie mebla, zawsze należy łapać od spodu za elementy konstrukcji. Przeciąganie i trzymanie za poduchy, zagłówki, obicie, nóżki czy ruchome części mebla (mechanizmy) – zalicza się do nieodpowiednich praktyk, które stwarzają ryzyko uszkodzenia mebla.
3. Meble składające się z modułów przeznaczone są do samodzielnego montażu. Łączenie poszczególnych części odbywa się poprzez dosunięcie do siebie danych elementów i opuszczenie w taki sposób, aby łączniki nałożyły się na siebie. Do prawidłowego montażu mebla potrzebne są 2. osoby.
4. Montaż nóżek meblowych należy przeprowadzić postępując zgodnie z załączoną instrukcją.
5. W meblach z funkcją spania należy usunąć zabezpieczenie zgodnie z instrukcją.
6. Ważne, aby mebel ustawiony został na płaskiej i równej powierzchni. Zabrania się jednostronnego ustawienia na dywanie.
7. W razie wystąpienia problemów z elementami ruchomymi, takimi jak: funkcja spania, podłokietniki czy zagłówki, należy sytuację jak najszybciej zgłosić sprzedawcy.
8. Odpowiednie warunki w pomieszczeniach, w których znajduje się mebel są istotne dla jego estetyki:
-
zaleca się utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu w granicach od +15°C do +40°C,
-
poziom wilgotności w pomieszczeniu powinien wynosić od 40% do 70%,
-
ważne, aby produkt znajdował się minimum 1,5 m od czynnych źródeł ciepła,
-
w celu uniknięcia blaknięcia lub odbarwień skóry czy tkaniny nie należy wystawiać mebla na bezpośrednie działanie promieniowania UV
9. W meblach tapicerowanych mogą występować szpary między poszczególnymi elementami. Są to wolne przestrzenie uwarunkowane technicznie oraz spowodowane grubością i rodzajem obicia.
10. W meblach wykonanych ze skóry mogą występować dodatkowe przeszycia, których nie ma w meblach wykonanych z tkaniny. Dzieje się tak ze względów technicznych.
11. Unikaj narażania tapicerki na silne naprężenie punktowe, które może spowodować rozdzielenie się tapicerki lub poluzowanie szwów.
12. W pierwszych tygodniach użytkowania mebla każdy z jego elementów wydziela tzw. zapach nowego produktu, który po okresie użytkowania zmniejsza się do minimum.
13. Meble pokryte skórą naturalną mogą mieć nieregularne fałdy, zmarszczki, zagniecenia. Powstają one podczas drogi, którą meble pokonują od producenta do domu Klienta. Aby wróciły do właściwego kształtu, wystarczy, że pozostaną w temperaturze pokojowej, odpowiednio złożone. Możesz również ręcznie uformować poduszkę. Meble ze skóry naturalnej mogą wydzielać specyficzny zapach, który z czasem słabnie. Jest to dowód na autentyczność użytego materiału i wynika z jego właściwości.
14. W przypadku wymiany elementu w okresie gwarancyjnym Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian technicznych, takich jak: wymiary produktu, materiały stosowane do produkcji, elementy ozdobne i ruchome, funkcja spania, wynikających z konieczności wyeliminowania wad produktu.
15. Wymiary mebli w naszej ofercie podane są w centymetrach a ich tolerancja wynosi 5%.
16. Tkaniny tapicerskie mogą wykazywać charakterystyczne dla siebie cechy, tj. wrażliwość na dotyk, zróżnicowanie połysku i odcienia zależne od kąta naświetlenia (nawet w tej samej partii materiału), mikrofibryzacja włókien (pilling), elektryzowanie.
17. Firma P.P.U.H Meble Górecki sprzedaje swoje produkty wraz z opakowaniem.
18. Na opakowanie składają się folia bąbelkowa, karton, stretch i rękaw tapicerski.
19. Opakowanie producenta wchodzi w skład produktu i jest gwarantem bezpiecznego dostarczenia do klienta.
20. Odesłanie produktu w nieoryginalnym opakowaniu stanowi podstawę do zmniejszenia wartości produktu.
21. Producent w przypadku zwrotu produktu przez klienta zaleca użycie fabrycznego opakowania w celu odpowiedniego zabezpieczenia mebla na czas transportu. W przypadku niedostosowania się do zaleceń, producent zrzeka się odpowiedzialności jako strona będąca zobowiązana do przeprowadzania procedury reklamacyjnej z przewoźnikiem.
22. Istnieje możliwość wykupienia usługi wniesienia, jednak taką informację musimy mieć w ciągu 48. godzin od momentu złożenia zamówienia. Klient jest zobowiązany i odpowiedzialny za sprawdzenie możliwości wniesienia danego mebla. W przypadku, gdy klient zamówi usługę a wniesienie nie będzie możliwe, koszt usługi nie będzie zwracany.
ZASADY PRAWIDŁOWEJ EKSPLOATACJI I UŻYTKOWANIA MEBLI TAPICEROWANYCH
I ZE SKÓRY NATURALNEJ
1. Różnice w miękkości siedzisk poszczególnych elementów kolekcji wynikają z właściwości wykorzystanych materiałów. Do ich wypełnienia stosowane są pianki tapicerskie o różnej gęstości. Twardsze siedziska zazwyczaj występują w meblach posiadających funkcję spania. Uwarunkowane jest to względami technicznymi. Powstanie różnic w twardości siedzisk, oparć i podłokietników jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z intensywności użytkowania.
2. Zakazane jest siadanie i/lub stawanie (bądź jakiekolwiek inne punktowe obciążenie odbiegające od przeznaczenia) na oparciach, bokach, podłokietnikach i zagłówkach. Takie działanie może spowodować trwałe uszkodzenie obicia, mechanizmów, złamania konstrukcji lub deformację elementów miękkich.
3. Producent uczula, aby nie dopuszczać do sytuacji, które nie są przewidziane dla mebli tapicerowanych. Wymienia się tutaj bieganie i skakanie po wypoczynkach – takie zachowania mogą prowadzić do przemieszczania się i luzowania sprężyn, co z kolei może powodować skrzypienie, trzeszczenie i inne, niechciane dźwięki. Automatycznie wyklucza to prawo konsumenta do roszczeń z tym związanych.
4. Nadmierne i/lub niewłaściwe obciążenie pojemników na pościel może spowodować ich zapadnięcie.
5. Mebel wyposażone w funkcję spania służą do spania okazjonalnego. Do spania codziennego rekomendujemy sofy typu DL.
6. Zaleca się maksymalne obciążenie dla rozkładanej funkcji spania nieprzekraczające 70 kg. W sytuacji rozłożenia funkcji spania do spania okazjonalnego, rekomendujemy, aby cięższa osoba ułożyła się na siedziskach.
7. Decydując się na domówienie kolejnych produktów zwiększa się możliwość występowania różnic wzoru, odcieni tkanin i skór.
8. Meble tapicerowane jasnymi tkaninami bądź skórami, są narażone na zafarbowanie przez inne tekstylia (np. odzież i tkaninę jeans). Wynika to z niskiej jakości tkaniny odzieżowej.
9. Meble ze skóry naturalnej mają swoją charakterystykę. Z upływem czasu mogą wystąpić różnice w fakturze, odcieniu skóry, a także zmarszczki i niewielkie pofałdowania. Stanowi to dowód na prawdziwości użytego materiału i nie oznacza wad jakościowych.
10. Meble ze skóry naturalnej mogą zawierać różnice pochodzące z różnych błamów skóry, tj: ślady po bliznach, zadrapaniach, ukłuciach, różnice w fakturze oraz odcieniu. Nie świadczy to o wadach. Jest to gwarancja autentyczności skóry. Ich występowanie nie jest podstawą do reklamacji.
11. Przed pierwszym użyciem mebli ze skóry naturalnej zaleca się ich odkurzenie na sucho a później zakonserwowanie przy pomocy specjalistycznego preparatu do mebli ze skóry naturalnej. Więcej o szczegółach konserwacji przeczytasz TUTAJ.
12. Nie zaleca się użytkowania mebli tylko w jednym miejscu. Wskazane jest zamiennie korzystanie z kilku siedzisk w celu uniknięcia różnić w wyglądzie całego zestawu.
13. Tkaniny szenilowe charakteryzują się występowaniem zjawiska pillingu. Oznacza to, że tkanina mechaci się i wytwarza grudki na jej powierzchni. Powstają one pod wpływem innych, obcych włókien. Stanowi to cechę tkaniny. Nie wpływa w żaden sposób na wytrzymałość czy żywotność mebli.
14. Aby dłużej utrzymać poduszki z miękkim wypełnieniem w ich pierwotnym stanie, zaleca się ich przeklepywanie z częstotliwością zależną od intensywności użytkowania.
15. Zagłówki oraz podłokietniki są elementami ruchomymi, które należy podnosić oburącz. Chwycić za oba jego końce i unieść równomiernie w górę. Wskazane jest regularne formowanie tych elementów, aby zachowały pierwotny kształt. Ta sama zasada, co przy zagłówkach i podłokietnikach, ma zastosowanie również przy korzystaniu ze stelaża łóżka oraz pojemnika na pościel.
16. Zabrania się podejmowania czynności, które mogą skutkować zalaniem mebla wodą lub inną cieczą (szczególnie niebezpieczne dla mebli mogą być roztwory aktywne chemicznie np. kwasy, alkohole, barwniki, rozpuszczalniki, płyny do pielęgnacji ciała) oraz/lub mechanicznym uszkodzeniem mebla (np. rozdarcie, rozcięcie, przypalenie mebla, rozprucie itp.).
17. W szczególności zabronione jest narażanie powierzchni mebli na miejscowe, mocne napięcia np. stawanie na siedzisku stopą lub oparcie kolanem. Ich skutkiem mogą być nadmierne niechciane rozciągnięcia, bądź też uszkodzenia materiału obiciowego lub prucie szwów.
18. Należy zwrócić uwagę na wystające elementy odzieży, takie jak guziki w spodniach. Mogą one trwale uszkodzić tkaninę mebla oraz nici. W takiej sytuacji producent wyłącza prawo konsumenta do roszczeń.
19. Używanie nieodpowiednich środków chemicznych do czyszczenia mebli tapicerowanych może doprowadzić do utraty właściwości hydrofobowych tkaniny obiciowej. W takiej sytuacji producent wyłącza prawo konsumenta do roszczeń.
20. Czyszczenie mebli tapicerowanych przy pomocy odkurzacza o zbyt dużej mocy ssania może oddziaływać negatywnie na splot włókniny. Wpływa to bezpośrednio na utratę właściwości technicznych jak i wygląd tkaniny. W takiej sytuacji producent wyłącza prawo konsumenta do roszczeń.
21. Aby zachować właściwości i przedłużyć żywotność materaców przeznaczonych do spania w łóżkach tapicerowanych, zalecamy ich obracanie o 180 stopni, co 3 miesiące.
22. Przy wysuwaniu funkcji spania należy równomiernie rozłożyć siłę. Aby to prawidłowo zrobić wystarczy oburącz złapać po środku wysuwanej części. Podczas składania funkcji spania nie zaleca się dopychania go nogą. Powyższe doprowadzić może do uszkodzenia czołowego elementu wysuwanego wózka.
23. W meblach wyposażonych w funkcję relax zabrania się siadania, kiedy siedzisko jest rozłożone. Najpierw należy usiąść na siedzisku wyposażonym w funkcję relax i rozłożyć do oczekiwanej przez nas pozycji. Podczas wstawania jak i ponownego siadania funkcja relax musi być złożona do pozycji wyjściowej. Każde inne zachowanie naraża mechanizm na uszkodzenia.
UWAGA: WYŻEJ OPISANE ZJAWISKA SĄ CECHAMI CHARAKTERYSTYCZNYMI MEBLI TAPICEROWANYCH
I ZE SKÓRY NATURALNEJ
I NIE STANOWIĄ PODSTAW DO REKLAMACJI.