Konserwacja mebli skórzanych
Poradnik

Jak konserwować meble skórzane?

Skóra naturalna i skóra ekologiczna posiadają warstwę ochronną, ale stosowanie niewłaściwych środków czyszczących może spowodować zmiany kolorystyczne powierzchni skórzanych. Dlatego należy chronić skórę przed działaniem takich środków jak spray, kremy, środki chemiczne na bazie nafty, alkohol, rozpuszczalniki czy amoniak. Konserwacja mebli skórzanych zależy od intensywności użytkowania mebla. Świeżo powstałe zabrudzenia należy usunąć natychmiast za pomocą czystej, suchej, miękkiej szmatki lub chusteczki higienicznej.

Meble skórzane – ochrona i konserwacja

Skóra ekologiczna – meble wykonane z tego typu skór należy czyścić wyłącznie szarym mydłem (naturalnym bez detergentów) i letnią wodą. Do czyszczenia należy używać miękkiej tkaniny. Eko skóra wymaga utrzymywania jej w czystości, nie wolno dopuszczać do jej nadmiernego zabrudzenia.

Skóra naturalna – jest materiałem wyjątkowym ze względu na swoją niepowtarzalność. Mimo, że jest już wykorzystywana do produkcji mebla nadal potrzebuje pielęgnacji i regeneracji. Tak jak dbamy o naszą skórę powinniśmy zadbać o skórzane meble aby przedłużyć ich żywotność. Każdy płat skóry naturalnej jest inny, podobnie jak inne są linie papilarne każdego człowieka. Każdy, kto decyduje się na skórę, akceptuje tym samym jej unikalny charakter nadany przez ślady po bliznach, zadrapaniach, ukłuciach, różnice w fakturze czy odcieniach.

Takie i podobne znaki nie są wadą, a jedynie gwarancją autentyczności naturalnej skóry.

Słów kilka o pielęgnacji

Stosowanie markowych produktów do pielęgnacji skór oraz przestrzeganie podstawowych zasad dbałości o meble skórzane pozwoli na ich bezproblemowe, wieloletnie używanie. Tylko atestowane i akceptowane przez garbarnie preparaty przeznaczone wyłącznie do skór naturalnych dają pewność prawidłowej ochrony i pielęgnacji mebli skórzanych.

Skóra jest materiałem naturalnym, który jako materia organiczna reaguje na wpływ otoczenia zewnętrznego. W garbarni skóra poddawana jest skomplikowanym procesom obróbki, które pozbawiają jej zdolności regeneracji. Dlatego podczas preparacji wykorzystywane są substancje nawilżające, których zadaniem jest nadanie skórze miękkości i elastyczności. Jednak podczas eksploatacji substancje te wyparowują pozostawiając skórę bez ochrony przed szkodliwymi czynnikami takimi jak zmiany temperatury, wilgotności a przede wszystkim soli – zawartej m. in. w pocie ludzkim, a nawet zwierzęcym.

Użytkowany wyrób skórzany poddawany jest wyżej wspomnianym szkodliwym czynnikom. Sól oraz temperatura powodują przesychanie skóry, co z czasem prowadzi do jej stwardnienia, a następnie pękania, zwłaszcza w miejscach mocno naprężonych i narażonych na styczność ze skórą ludzką lub włosami. Nie można także lekceważyć niszczącego działania tłuszczy i innych płynów, które w skórze jełczeją. Dlatego tak ważne jest aby „pomagać” skórze w jej regeneracji.

Nie rób tego sam

Na podstawie informacji uzyskanych od wielu użytkowników mebli skórzanych można usłyszeć o „domowych sposobach” pielęgnacji skóry, takich jak: olejek rycynowy, oliwa z oliwek, czy różnego rodzaju mleczka. Dodatkowo mamy również do czynienia z niefachowym czyszczeniem skór poprzez wykorzystanie innych popularnych domowych środków piorących i czyszczących takich jak: płyny do mycia naczyń, spraye do szyb, preparaty do kurzu z silikonem czy proszki do prania. Takie środki niestety nie przydają się dzisiejszym skórom a raczej przyczyniają się do jej dalszej degradacji. Skomplikowany proces garbowania skór powoduje, że podczas jej użytkowania wymaga ona stosowania określonej pielęgnacji.

Regularność i systematyczność

Aby skóra jak najdłużej zachowywała swoje właściwości należy ją okresowo poddawać zabiegom konserwującym. Konserwacja mebli skórzanych, w zależności od intensywności użytkowania, powinna być stosowana 2-4 razy w roku. Należy także pamiętać aby powstałe podczas użytkowania intensywne zabrudzenia i plamy usuwać jak najszybciej. Do takich zabiegów należy używać specjalnie opracowanych środków do pielęgnacji.

Podstawowym sposobem dbałości o wyroby skórzane jest ich regularne cotygodniowe odkurzanie, co wydatnie ogranicza kumulację zabrudzeń. Zwykle odkurzamy i sprzątamy domy w cyklu tygodniowym i właśnie wtedy zalecamy także poświęcenie kilku minut na odkurzenie skórzanych mebli. Zaleca się odkurzanie na sucho (najlepiej stosując ścierki przyciągające kurz) lub gąbką lekko zwilżoną odpowiednim preparatem.

Kompleksowe, pełne zabiegi czyszcząco – konserwujące przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów należy wykonywać od 2-4 razy w roku. Częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i od indywidualnej oceny stopnia zabrudzenia, nie należy jednak robić przerw dłuższych niż 6 miesięcy.

Konserwacja mebli skórzanych

Czyszczenie mebli skórzanych – w trakcie czyszczenia należy zwrócić uwagę zwłaszcza na miejsca mocno naciągnięte i takie, które mają kontakt z ludzką skórą i włosami (podłokietniki, oparcia, zagłówki itp.). Czyszczenie ma na celu usunięcie brudu. Nie tylko jego rozcieranie, tak więc należy pamiętać o płukaniu gąbki używanej do czyszczenia. Możecie przekonać się jak brudna była skóra jeśli przygotujecie pojemnik z czystą wodą do płukania gąbki. Wykorzystanie gąbki i piany jest najbardziej efektywnym czyszczeniem. Gąbka doskonale układa się do porów skóry, a piana penetruje, spulchnia i wiąże zabrudzenia.

Konserwacja mebli skórzanych – po każdym skończonym czyszczeniu należy pokryć skórę specjalnym konserwującym kremem aby zapewnić właściwą ochronę przed wodą, olejami i alkoholem. Krem nakłada się miękką bawełnianą ściereczką na całej powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o których była już mowa przy czyszczeniu. Krem ochronny konserwuje i impregnuje skórę tworząc cienką bezbarwną powłokę ochronną. Dzięki temu w wypadku zabrudzenia skóry substancją płynną nie penetruje ona skóry, a jedynie pozostaje na jej powierzchni. Dokonanie pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie wyrobu ze skóry, zmniejsza to ryzyko trwałego zaplamienia i ułatwia kolejne czyszczenia. Nie wolno natłuszczać skóry olejami.

Czytaj również...