Ochrona i pielęgnacja mebli skórzanych.

Skóra naturalna i skóra ekologiczna posiadają warstwę ochronną, ale stosowanie niewłaściwych środków czyszczących może spowodować zmiany kolorystyczne powierzchni skórzanych. Dlatego należy chronić skórę przed działaniem takich środków jak: spray, kremy, środki chemiczne na bazie nafty, alkohol, rozpuszczalniki, amoniak.
Częstotliwość czyszczenia skóry zależy od intensywności użytkowania mebla. Świeżo powstałe zabrudzenia należy usunąć natychmiast za pomocą czystej, suchej, miękkiej szmatki lub chusteczki higienicznej.

Skóra ekologiczna – meble wykonane z tego typu skór należy czyścić wyłącznie szarym mydłem (naturalnym bez detergentów) i letnią wodą. Do czyszczenia należy używać miękkiej tkaniny. Eko skóra wymaga utrzymywania jej w czystości, nie wolno dopuszczać do jej nadmiernego zabrudzenia. Gwarancji producenta nie podlegają zabrudzania powstałe wskutek kontaktu z odzieżą, narzutami itp. zawierającymi aktywne barwniki.

Skóra naturalna – jest materiałem wyjątkowym ze względu na swoją niepowtarzalność, jest najbardziej naturalnym materiałem obiciowym. Mimo, że jest już wykorzystywana do produkcji mebla nadal potrzebuje pielęgnacji i regeneracji. Tak jak dbamy o naszą skórę powinniśmy zadbać o skórzane meble aby przedłużyć ich żywotność. Każdy płat skóry naturalnej jest inny, podobnie jak inne są linie papilarne każdego człowieka. Każdy, kto decyduję się na skórę, akceptuje tym samym jej unikalny charakter nadany przez ślady po bliznach, zadrapaniach, ukłuciach, różnice w fakturze, odcieniach itp.
Cechy te absolutnie nie maja wpływu na trwałość użytkowa zestawu a wręcz przeciwnie.

Takie i podobne znaki nie są wadą, a jedynie gwarancją autentyczności naturalnej skóry. Komplet mebli może zawierać kilka znaków pochodzących z różnych błamów skór. Ich obecność nie jest więc powodem do reklamacji.
Należy pamiętać także o tym, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, termicznych czy chemicznych (niewłaściwe czyszczenie), także naturalnego zużycia jak np. marszczeń – wyciągania się skóry szczególnie na siedziskach mebla, lub zgnieceń w namarszczonych elementach.

Stosowanie markowych produktów do pielęgnacji skór oraz podstawowych zasad dbałości o meble skórzane pozwoli na ich bezproblemową, wieloletnią eksploatację. Tylko atestowane i akceptowane przez garbarnie preparaty przeznaczone wyłącznie do skór naturalnych dają pewność prawidłowej ochrony i pielęgnacji mebli skórzanych.

Skóra jest materiałem naturalnym, który jako materia organiczna reaguje na wpływ otoczenia zewnętrznego. W garbarni skóra poddawana jest skomplikowanym procesom obróbki, które pozbawiają jej zdolności regeneracji.
Dlatego podczas preparacji wykorzystywane są substancje nawilżające, których zadaniem jest nadanie skórze miękkości i elastyczności. Jednak podczas eksploatacji substancje te wyparowują pozostawiając skórę bez ochrony przed szkodliwymi czynnikami takimi jak zmiany temperatury, wilgotności a przede wszystkim soli – zawartej m. in. w pocie ludzkim, a nawet zwierzęcym.

Użytkowany wyrób skórzany poddawany jest wyżej wspomnianym szkodliwym czynnikom takim jak: wpływ temperatury otoczenia – nasłonecznienie, grzejniki, a także wpływ soli zawartych w pocie ludzkim. Sól oraz temperatura powodują przesychanie skóry co z czasem prowadzi do jej stwardnienia, a następnie pękania, zwłaszcza w miejscach mocno naprężonych i narażonych na styczność ze skórą ludzką lub włosami. Nie można także lekceważyć niszczącego działania tłuszczy i innych płynów, które w skórze jełczeją. Dlatego tak ważne jest aby „pomagać” skórze w jej regeneracji.

Na podstawie informacji uzyskanych od wielu użytkowników mebli skórzanych można usłyszeć o „domowych sposobach” pielęgnacji skóry, takich jak: olejek rycynowy, oliwa z oliwek, czy różnego rodzaju mleczka. Dodatkowo mamy również do czynienia z niefachowym czyszczeniem skór poprzez wykorzystanie innych popularnych domowych środków piorących i czyszczących takich jak: płyny do mycia naczyń, spraye do szyb, preparaty do kurzu z silikonem, proszki do prania, itp. Takie środki niestety nie przydają się dzisiejszym skórom a raczej przyczyniają się do jej dalszej degradacji. Skomplikowany proces garbowania skór powoduje, że podczas jej użytkowania wymaga ona stosowania określonej pielęgnacji.

Aby skóra jak najdłużej zachowywała swoje właściwości powinna być okresowo poddawana zabiegom konserwującym. Pierwsza konserwacja powinna być wykonana zaraz po zakupie i powtarzana 2-4 razy w roku. Należy także pamiętać aby powstałe podczas użytkowania intensywne zabrudzenia i plamy usuwać jak najszybciej. Do takich zabiegów należy używać specjalnie opracowanych środków do pielęgnacji. Do czyszczenia i pielęgnacji mebli tapicerowanych skórą naturalną, skórą ekologiczną i tkaninami polecamy preparaty „Comodo” firmy Lederzentrum.

Podstawowym sposobem dbałości o wyroby skórzane jest ich regularne cotygodniowe odkurzanie, co wydatnie ogranicza kumulację zabrudzeń. Zwykle odkurzamy i sprzątamy domy w cyklu tygodniowym i właśnie wtedy zalecamy także poświęcenie kilku minut na odkurzenie skórzanych mebli. Zalecane jest odkurzanie na sucho (najlepiej stosując ścierki przyciągające kurz) lub gąbką lekko zwilżoną odpowiednim preparatem.
Kompleksowe, pełne zabiegi czyszcząco – konserwujące przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów należy wykonywać od 2-4 razy w roku. Częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i od indywidualnej oceny stopnia zabrudzenia, nie należy jednak robić przerw dłuższych niż 6 miesięcy.

Czyszczenie i konserwacja skór naturalnych.

Czyszczenie – w trakcie czyszczenia należy zwrócić uwagę zwłaszcza na miejsca mocno naciągnięte i takie, które mają kontakt z ludzką skórą i włosami (podłokietniki, oparcia, zagłówki itp.) Czyszczenie ma na celu usunięcie brudu, a nie tylko jego rozcieranie, tak więc należy pamiętać o płukaniu gąbki używanej do czyszczenia. Możecie przekonać się jak brudna była skóra jeśli przygotujecie pojemnik z czystą wodą do płukania gąbki. Wykorzystanie gąbki i piany jest najbardziej efektywnym czyszczeniem – gąbka doskonale układa się do porów skóry, a piana penetruje, spulchnia i wiąże zabrudzenia.

Konserwacja – po każdym skończonym czyszczeniu należy pokryć skórę specjalnym konserwującym kremem aby zapewnić właściwą ochronę przed wodą, olejami i alkoholem. Krem nakłada się miękką bawełnianą ściereczką na całej powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o których była już mowa przy czyszczeniu. Krem ochronny konserwuje i impregnuje skórę tworząc cienką bezbarwną powłokę ochronną. Dzięki temu w wypadku zabrudzenia skóry substancją płynną nie penetruje ona skóry, a jedynie pozostaje na jej powierzchni. Jest wskazane aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie wyrobu ze skóry, zmniejsza to ryzyko trwałego zaplamienia i ułatwia kolejne czyszczenia. Nie wolno natłuszczać skóry olejami.